Pomóżmy zwierzakom.... wystarczy 1 klik.....

20$2surf - zarabianie na reklamach

zarabiaj pieniądze

niedziela, 27 grudnia 2009

Samorządowe Ognisko Baletowe w Białymstoku

Cóż....Pisząc tego bloga, trudno byłoby mi nie wspomnieć o placówce, w której praktycznie się wychowałam...Spędziłam tu blisko 16 lat swojego życia...


Historia Samorządowego Ogniska Baletowego sięga 1945 roku, kiedy to powstało Prywatne Studium Choreograficzne Cyryla i Tamary Januszkowskich. Zgłosiło się wówczas zaledwie trzynastu uczniów. Białystok leżał w gruzach. Był to okres, w którym niewiele osób myślało o rozwoju kulturalnym miasta. Najważniejszą rzeczą było odbudowanie domów i zakładów przemysłowych. Jednak determinacja i upór państwa Januszkowskich sprawiły, że szkoła rozpoczęła działalność. Placówka zyskała ogromne poparcie ówczesnego wojewody, a późniejszego Ministra Kultury, Stefana Dybowskiego. Głównym celem Studium choreograficznego było wykształcenie zawodowych tancerzy. Największą trudnością w jego realizacji okazały się warunki lokalowe. Studium nie miało własnej, stałej siedziby. Zajęcia odbywały się m.in. w ówczesnym Teatrze Miejskim (dziś budynek Kina „Ton”), w świetlicy PSS, w Domu Włókniarza, w pomieszczeniach II i III Liceum Ogólnokształcącego.
W 1946 roku, 12 czerwca, miał miejsce pierwszy występ uczniów Studium. Odbył się on na scenie Teatru Miejskiego.
W 1950 roku w wyniku reformy szkolnictwa nastąpiło upaństwowienie Studium Choreograficznego i nadanie mu nazwy Państwowe Ognisko Baletowe. Przeszło ono wówczas pod patronat Ministerstwa Kultury i Sztuki. Placówka niejako rozszerzyła zakres swego oddziaływania. Celem Ogniska Baletowego stało się „roztańczenie” dzieci i młodzieży, ich umuzykalnienie, a także wyrobienie w nich wdzięku i kultury tanecznej. Nauka w Ognisku trwała 6 lat i podzielona była na 2 działy: dział dziecięcy (dzieci w wieku 6-9 lat) i dział młodzieżowy (dzieci w wieku 9-12 lat).
Dwa lata później placówka zyskała stałą siedzibę, przy ulicy Kilińskiego. Pozwoliło to na przyjęcie większej liczby uczniów. Od tego czasu zaczął się systematyczny i prężny rozwój Ogniska, wyposażanie go w sprzęt, instrumenty i kostiumy.
Pierwsi wychowankowie Cyryla i Tamary Januszkowskich wykształcili się na zawodowych tancerzy, nauczycieli i instruktorów tańca. Do tego pokolenia należały między innymi Irena Mrówczyńska, tańcząca na scenie Opery Warszawskiej oraz Alicja Gęślicka, prowadząca zespoły tańca w Łodzi.
Wychowankami Ogniska byli także instruktorzy wielu białostockich zespołów, m.in.: Jan Krupa, Igor Korsan, Józef Ondruch, Wiesław Dąbrowski (późniejszy dyrektor Ogniska, obecnie choreograf w Zespole Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”), Henryk Małyszko.
Coroczne popisy uczniów zyskiwały coraz większą popularność. W 1965 roku odbył się koncert jubileuszowy z okazji dwudziestolecia działalności Państwowego Ogniska Baletowego. Był to dobry moment na podsumowanie ciężkiej wieloletniej pracy, zarówno pedagogów, jak i uczniów. Mury Ogniska opuściło już wówczas kilka pokoleń młodych tancerzy, instruktorów i nauczycieli. W programie koncertu znalazły się między innymi „Tańce Połowieckie” z opery „Kniaź Igor”, „Bolero” do muzyki M. Ravela, Walc (muz. F. Chopin), Walc Wiedeński (muz. J. Strauss) oraz tańce współczesne.
Od 1972 roku Państwowe Ognisko Baletowe znalazło się w strukturze Zespołu Placówek Kształcenia Artystycznego. Perspektywą lepszego rozwoju placówki stał się budynek Szkoły Muzycznej przy ulicy Podleśnej 2, w którym Ognisko otrzymało 3 własne sale do ćwiczeń, co umożliwiło przyjęcie znacznie większej liczby osób. Państwowe Ognisko Baletowe przeprowadziło się do nowej siedziby w roku 1974.
W roku szkolnym 1974/1975 na emeryturę odszedł dyrektor – Cyryl Januszkowski – oraz nauczyciele – Tamara Januszkowska oraz Henryk Małyszko. Stanowisko dyrektora objął wówczas dawny uczeń profesora Januszkowskiego – Wiesław Dąbrowski. Zaczął się kolejny okres prężnej działalności Ogniska. Dzięki nowym, znacznie lepszym warunkom zwiększa się liczba uczniów oraz kadry nauczycielskiej. W roku szkolnym 1981/1982 było ich aż 416, a zatrudnionych było siedmiu nauczycieli.
Nowy dyrektor, oprócz tańca klasycznego i ludowego, wprowadził także technikę taneczną, rytmikę i taniec charakterystyczny. Zajął się także wzbogaceniem kostiumerii. Wyposażył on Ognisko między innymi w stroje narodowe i ludowe. Zakupiono kontusze, stroje krakowskie, podlaskie, kurpiowskie, łowickie oraz stroje mołdawskie i rosyjskie.
Wiesław Dąbrowski był też kierownikiem artystycznym wszystkich popisów dorocznych. Zajmował się również działalnością choreograficzną. Największym osiągnięciem choreograficznym była impresja baletowa „Dzieci Oświęcimia” zrealizowana w 1980 roku do oratorium Krzysztofa Pendereckiego „Dies Irae”, przygotowana z okazji mijającego Międzynarodowego Roku Dziecka.
W 1999 roku Państwowe Ognisko Baletowe przemianowano na Ognisko Samorządowe.
Obecnie nauka w Ognisku trwa 8 lat i obejmuje dwa etapy: dział dziecięcy (klasy I – IV) oraz dział młodzieżowy (klasy V – VIII). Każdego roku uczniowie otrzymują świadectwa z ocenami z: techniki tanecznej, tańca ludowego i charakterystycznego oraz rytmiki. Po ukończeniu ósmej klasy absolwenci otrzymują świadectwo ukończenia nauki w Samorządowym Ognisku Baletowym.


Uczniowie SOB występują na terenie kraju i poza jego granicami (m.in. na Litwie, Łotwie, w Rosji, na Białorusi i we Włoszech). Uwieńczeniem pracy uczniów i pedagogów są coroczne koncerty organizowane w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.Uczniowie Ogniska biorą udział w różnych uroczystościach i imprezach organizowanych przez miasto, m.in. festynach z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja, wejścia Polski do Unii Europejskiej, z okazji Dnia Papieskiego, uroczystości związanych z obchodami odzyskania niepodległości przez Polskę. Młodzież z klasy reprezentacyjnej co roku uświetnia swoim występem koncerty galowe w ramach Moniuszkowskiego Festiwalu Podlasia organizowanego przez Białostockie Towarzystwo Śpiewacze im. Stanisława Moniuszki. Kilkakrotnie brała też udział w nagraniach programu „Studio weekend” w Telewizji Białystok.
Samorządowe Ognisko Baletowe nawiązało również współpracę z Komendą Wojewódzką Policji w Białymstoku. Uczniowie co roku występują w czasie finału konkursu „Nasze bezpieczeństwo” im. Brajana Chlebowskiego.W chwili obecnej Samorządowe Ognisko Baletowe mieści się przy ul. Bohaterów Monte Cassino 25 (w budynku SP nr 2) w Białymstoku.
strona www - www.sob.bialystok.pl

15 komentarzy:

 1. Mi najbardziej podobają się występy na zakończenie roku szkolno-baletowego. Na prawdę jest co podziwiać. Dzieciaki wkładają w to na prawdę dużo wysiłku (no i nie tylko dzieci:)ale przyjemnie jest popatrzeć na ich osiągnięcia :]

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja mogę powspominać doroczne występy z perspektywy ucznia. Ach....ten stresik przed wyjściem na scenę, próba, przygotowania....stare dobre czasy ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. :) to może kiedyś widziałam Cię na scenie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo możliwe ;)
  Przez tyle lat tam tańczyłam...

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja teraz tańcze w klasie reprezentacyjnej (ludowe tańce) polecam

  OdpowiedzUsuń
 6. Cześć! Sluchajcie chcialabym zapisać się na ten balet, moglibyście mi opowiedzieć trochę o nim, czy sa mili ludzie, ile to kosztuje, kiedy sa lekcje i wg.:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Żeby się zapisać do Samorządowego Ogniska Baletowego trzeba przejść przez egzamin (a właściwie bardziej przesłuchania, egzamin to za mocne słowo w tym przypadku), które były w czerwcu. Teraz już jest raczej "po wiśniach", chyba, że jakimś cudem uda się wybłagać i zapisać się jako wolny słuchacz, a egzamin zdać za rok. Tez jeszcze zależy ile masz lat.
  Jeśli chodzi o opłatę to jest to 150zł za cały rok (przynajmniej do tej pory było 150 - nie sądzę, żeby się coś zmieniło).
  A czy ludzie są mili...hmmm wszystko zależy od tego na kogo się trafi, bo jak wiadomo wszędzie zdarzają się wieśniaki, ale generalnie nauczyciele są fajni, atmosfera na zajęciach też raczej spoko...
  Zajęcia są 2 razy w tygodniu, odbywają się od poniedziałku do piątku i w zależności od klasy zazwyczaj jest to: poniedziałek i środa, poniedziałek i piątek, środa i piątek lub wtorek i czwartek. Być może w tym roku coś się pozmienia, bo mają wprowadzić jeszcze tzw. umuzykalnienie (czyli nic innego jak rytmika).

  OdpowiedzUsuń
 8. Co tam nowego słychać w Ognisku Baletowym? Z chęcią odwiedziła bym nauczycieli chodziła ok 12lat i mam straszny sentyment:))Może ma ktoś jakieś informacje ....pozdrawiam mocno :P

  OdpowiedzUsuń
 9. W Ognisku zaszło trochę zmian :) Doszły nowe przedmioty: rytmika, umuzykalnienie i wiedza o tańcu. Rytmika jest w klasach młodszych, a umuzykalnienie w starszych, lub odwrotnie. Dodatkowo starsze klasy mają wiedzę o tańcu :) Z tego względu zajęcia są też w soboty, bo nie wszystkim dało się upchnąć w tygodniu

  OdpowiedzUsuń
 10. Dodatkowo zmieniło się to, że - przynajmniej w mojej klasie - zajęcia są tylko raz w tygodniu, w piątek, od godziny 17.40 do 20. A w sobotę, od godziny 13, wspomniane wyżej rytmika i WOT (wiedza o tańcu).

  OdpowiedzUsuń
 11. ej a 12 latka miała by szanse na początek przygody z baletem prosze pomóżcie jestem uparta i jak czegos się podejme to racej nie odpuszcze :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że tak.
   Wystarczy przejść przesłuchania.
   W maju (po długim weekendzie) trzeba w sekretariacie (adres jest powyżej, na końcu posta)pobrać kwestionariusz, który do końca maja należy wypełnić i oddać, wraz z zaświadczeniem od lekarza, że nie masz przeciwwskazań do tego typu zajęć.
   W czerwcu odbędzie się egzamin, na którym nauczyciele sprawdzają poczucie rytmu, predyspozycje - nic strasznego.
   Ale to już wszystkiego się dowiesz na miejscu, jak będziesz składać kwestionariusz.
   Tu dokładna informacja o tegorocznym naborze: http://www.sob.bialystok.pl/index.php?option=com_content&view=frontpage&Itemid=6

   Każdego roku zgłaszają się osoby do starszych klas, nawet 14-, 15-letnie.

   Usuń
  2. Bardzo Dziekuje za pomoc :P
   mam jeszcze jedno pytanie czy tam jest czysty balet typu.baletki ) czy w formie spektakli /???? Z GÓRY dziękuje

   Usuń
 12. Witam wszystkich....co teraz się dzieje w ognisku chciałabym z córką zobaczyć jakiś występ uczniów z góry dziękuje za informacje

  OdpowiedzUsuń