Pomóżmy zwierzakom.... wystarczy 1 klik.....

20$2surf - zarabianie na reklamach

zarabiaj pieniądze

sobota, 6 lutego 2010

Rudolf Nuriejew

Po małej "sesyjnej" przerwie, obiecane słów kilka o Rudolfie Nuriejewie ;) Jednym z najlepszych tancerzy klasycznych XX wieku. Notkę tę odnoszę do wpisu o Barysznikowie, aby w pewnym sensie skonfrontować te dwie postaci, tak często z resztą porównywane. Wiele osób sprzecza się, który z nich był/jest lepszy.


Rudolf Nuriejew urodził się 17 marca 1938 roku w pociągu Kolei Transsyberyjskiej, w pobliżu Irkucka. Jego rodzice byli Tatarami. Swoje pierwsze lekcje baletu pobierał w tajemnicy, gdyż jego zainteresowania nie podobały się ojcu. Jednak w 1955 roku, w wieku 17 lat, rozpoczął naukę w Leningradzkiej Szkole Choreograficznej im. Kirowa. Dalsze kroki stawiał w Moskwie, w szkole przy Teatrze Bolszoj. Jednak sytuacja finansowa zmusiła go do powrotu do Leningradu, gdzie jego kształceniem zajął się Aleksander Puszkin. Po ukończeniu szkoły został solistą w Teatrze im. Kirowa. Podczas swoich występów w Teatrze Kirowa, Nuriejew przejawiał predyspozycje do tworzenia własnych interpretacji i inwencji twórczej.
Podczas tourneé, w czerwcu 1961 roku w Paryżu poprosił władze francuskie o azyl polityczny i osiadł na stałe w Paryżu.
Duże znaczenie w karierze Nuriejewa odegrała Margot Fonteyn, z którą stworzył liczne duety.
Współpracował z wieloma teatrami i grupami artystycznymi na całym świecie. Jego kreacje były zawsze wyrazem jego silnego indywidualizmu i wielkiego talentu.
Tańczył główne role w wielu znanych baletach, m.in. w Śpiącej królewnie, Bajaderze, Don Kichocie, Korsarzu, Dziadku do orzechów, Giselle, Jeziorze Łabędzim.
Zmarł 6 stycznia 1993 roku w Paryżu.

I na koniec kilka filmików z Rudolfem:

GISELLE:


DON QUIXOTE:


I TROCHĘ ROZRYWKI, KLASYKA Z LEKKIM PRZYMRUŻENIEM OKA;)


Jednak Baryshnikov chyba górą.......mam rację??

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz